Adameusz bardzo mi zapadł w pamięć dzięki swojej prezencji i przyjął moje zaproszenie, by uwiecznić jego życiowe dzieło w eksperymentalnych technikach. Przed Wami pierwsza część prezentacji systemu w aranżacji malowanej światłem. Część opisu Orbis Colorum, który tu możecie zobaczyć na dole strony. 

KLUCZ DO ZROZUMIENIA
KATEDRA IMAGINACJI

Wyobraź sobie ogromną budowlę. Gigantyczną katedrę łączącą wszystkie możliwe style architektoniczne, Ma w sobie strzelistości gotyku, przesyt rokoko, finezyjność secesji, harmonię renesansu i monumentalność socrealizmu.
Jej plan, rzut górny, to ilustracja zdobiąca okładkę tej książeczki albo rewers karty – Podwójny pentagram – gwiazda o 10 równych ramionach w 10 kolorach.
Stoisz na samym środku, w pustej sali, o kształcie idealnego dziesięciokąta foremnego. Na każdej ze ścian jest ogromne wejście do jednego z 10 trójkątnych skrzydeł.
W każdym z owych 10 zamkowych skrzydeł, znajduje się 10 ogromnych komnat. Każda z nich pełna jest malowideł, dywanów, skrzyń, szkatuł, słojów, ksiąg, płyt z muzyką, potraw, pachnideł, istot. wszystko ułożone jest wedle pewnego porządku.
Proponuję byś przyjąć tą katedrę jako model swego umysłu.
Będzie on odpowiadał strukturze Orbisu.
Kluczem do zrozumienia idei jaka za nim stoi, i właściwego jego używania, jest właśnie myślenie o nim jako o takiej budowli.
Miej ją w pamięci, podtrzymuj ją w wyobraźni a stanie się ona dla Ciebie zrozumiała i użyteczna.